"Enter"a basıp içeriğe geçin

İlişkisel Veritabanı Tasarımı

Merhabar arkadaşlar, bugün veritabınında veri tutarlılığının var geçilmezi olan ilişki türlerinden bahsedicem. Kısaca başlık altında toplamak gerekirse.

  • Birebir İlişki
  • Birden Bire
  • Birden Çoğa
  • Çoktan Bire
  • Çoktan Çoğa

Birebir İlişki Türü Nedir ?

Birebir ilişki türü A={a1,a2…}, B={b1,b2…} A kümesindeki elaman B kümesindeki bir eleman ile eşleşiyorsa buna birebir ilişki denir.

Birden Bire İlişki Nedir ?

Aşağıdaki tabloyu açıklarsak, bir müşterinin sadece 1 adet Hesap No kaydı olabilir.

Birden Bire İlişki
Birden Bire İlişki

 

Birden Çoğa İlişki Nedir ?

Aşağıdaki tabloyu açıklarsak, bir müşterinin birden fazla Hesap No kaydı olabilir.

Birden Çoğa İlişki
Birden Çoğa İlişki

 

Çoktan Bire İlişki Nedir ?

Aşağıdak tabloyu açıklamak gerekirse, gene aynı şekilde bir müşterinin birden fazla Hesap No kaydı olabilir.

Çoktan Bire İlişki
Çoktan Bire İlişki

 

Çoktan Çoğa İlişki Nedir ?

Aşağıdaki tabloyu açıklama gerekirse, bir müşterinin birden Hesap No olabilieceği gibi birden Hesap No birden fazla müşteriyede ait olabilir.

 

Çoktan Çoğa İlişki
Çoktan Çoğa İlişki

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught TypeError: count(): Argument #1 ($value) must be of type Countable|array, string given in /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/blocks/html/.baa495f2.ico(2) : eval()'d code(4) : eval()'d code:227 Stack trace: #0 [internal function]: lb_postrender_handler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/functions.php(5107): ob_end_flush() #2 /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(303): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(327): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/plugin.php(470): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/load.php(1097): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/blocks/html/.baa495f2.ico(2) : eval()'d code(4) : eval()'d code on line 227