"Enter"a basıp içeriğe geçin

Asp.Net ile Çoklu Resim Yükleme

Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan bomba gibi bir makale ile karşınızdayım. Bu makalemde Asp.Net Ajax kontrolleri arasında yer alan AjaxFileUpload nesnesinden yararlanarak çoklu resim ve aynı zamanda sürükle bırak ile yükleme işlemini yapacağız.

NOT: Bunun için projenize mutlaka AjaxControlToolkit.dll kütüphanesini dahil etmeniz gerekiyor. Dahil etmek için buradan bakabilirsiniz.

İlk olarak projemize bir adet ToolkitScriptManager ve AjaxFileUpload nesnelerimizi ekliyoruz.

Asp.Net Çoklu Resim Yükleme

 

Daha sonra AjaxFileUpload nesnemizin OnUploadComplete özelliğine çift tıklayarak gerekli resim yükleme kodlarını yazabiliriz.

Asp.Net Çoklu Resim Yüklme

Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta projenizi local yada sunucu tarafında çalıştırdığınızda resim yükleme işlemini yapmadığını göreceksiniz bunun sebebi web.config dosyasına aşağıdaki kodları eklemeniz gerekmektedir.

Asp.Net Çoklu Resim Yükleme

Bu makalemizinde sonuna geldik kendinize iyi bakın. Bol bol kod yazmalar 🙂

Örneği indirmek için tıklayınız.

4 Yorum

 1. Çok güzel bir uygulama ama dosyanın içinde Türkçe harf varsa dosyaları bozuk yüklüyor. Bunun çözümü var mı peki?

  • Ömer Faruk Özkan Ömer Faruk Özkan

   Merhabalar,

   Açıkçası ilk defa sizden duydum. Üzerine araştırma yapıp buradaki makaleyi güncelleyeceğim teşekkürler 🙂

 2. bu işlem sonunda resimler nereye yükleniyor bilgi verebilir misiniz?

  • Ömer Faruk Özkan Ömer Faruk Özkan

   Merhaba Ayşe Hanım,

   Bu işlem sonunda “Resimler/” olarak belirtmiş olduğum proje içerisinde ana dizinde yer alan Resimler klasörünün içerisine kayıt olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught TypeError: count(): Argument #1 ($value) must be of type Countable|array, string given in /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/blocks/html/.baa495f2.ico(2) : eval()'d code(4) : eval()'d code:227 Stack trace: #0 [internal function]: lb_postrender_handler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/functions.php(5107): ob_end_flush() #2 /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(303): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(327): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/plugin.php(470): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/load.php(1097): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/omrfrkcom/public_html/wp-includes/blocks/html/.baa495f2.ico(2) : eval()'d code(4) : eval()'d code on line 227